Ana içeriğe atla

23 NİSAN KUTLAMALARI VE ANDIMIZ TBMM, 23 Nisan 1920 günü Hacı Bayram Camisinde Cuma namazı kılındıktan sonra dualarla açıldı. Egemenliğin millete ait olduğunun ilan edildiği o gün, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Himaye-i Eftal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu) 1921’de kurulduktan sonra önemli hizmetler verdiği gibi 23 nisanların çocuk bayramı olarak kutlanmasına da öncülük etmiştir. Çocuk Bayramı, daha önceleri bir gün olarak kutlanırken; Himaye-i Eftal Cemiyeti 1929 yılında, toplumun ilgisini çocuklar üzerinde artırmak amacıyla bir hafta olarak kutlanması girişiminde bulunmuştur. 23 Nisan 1929’da coşkuyla kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası, kamuoyunda derin yankı uyandırmıştır. 23 Nisan kutlamalarına büyük ilgi gösteren Mustafa Kemal Paşa, cemiyet yöneticilerini ve çocukları Çankaya Köşkünde kabul ederek bayramlarını kutlardı. Millî Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip Bey, 1933 yılının 23 Nisan kutlamalarına katılmak üzere evinden çıkarken, kızlarının bayramını kutladıktan sonra onlara bir şeyler söylerken ünlü “Andımız” ortaya çıktı. Törende yaptığı konuşmada bu andı çocuklara ödev olarak verdi. “Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun! Sonraki yıllarda “budunumu” yerine “milletimi” denildi ve sonuna ekleme yapılarak şu şekli aldı: Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk, Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime and içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun! Bu sözler onlarca yıl Türk çocuklarının ağzında gururla tekrarlandı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin Açılmasının 100. Yıldönümü Kutlu Olsun! Ahmet Necip GÜNAYDIN hocamızın yazısıdır.


via Sivas Herfene https://bit.ly/3cPdAjN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ŞARKIŞLA YEMEKLERİ İlçede değişik kültürlerden insanlar yaşadığından dolayı, yemek kültürü bir hayli zengindir. 93 Harbi sırasında Kars-Erzurum'dan buraya yerleştirilen insanların kendi kültürlerini de beraberinde getirdiklerinden, o kültürlere ait birçok yemek, bütün Şarkışla'da kabul görüp, herkes tarafından yapılmaktadır. Ayni zamanda yerli halkın da, Sivasin diğer bölgelerinden çok değisik olmasada, kendine has yemekleri bulunmaktadır. Şarkışla'nin başlıca meşhur yemek ve tatlıları: Çorbalar Arabaşi çorbası Bulamaşı Düğürcükaşı Sulu köfte Tatar çorbası Yarmaaşı Herle Yemekler Arabaşi Içli köfte Madımak Su böreği Omaç Sündürme Cücük Dizman mantısı Bulgur pilavı Katıklı köfte Patates böreği Kaygana Evelik sarması Kabak çiçeği dolması Sirken böreği Velibah Yağlama Guymah Dal turşusu Keşkek Mıhla Köremez Deri Kebabı Mımbar Mantı çeşitleri Sini mantısı Ufak mantı/Bideleme Haluj/Hambal (Çerkes) Hingel Galnış-Cırdıgış (Çeçen) Üç ibikli mantı Kızıl mantı Tatlılar: Gavud Hurma tatlısı Baklava Un helvası Sütlü Hasıda Hoşaf Üzüm çorbası Ufak tatlısı Paşa Sarması Şarkışla Kaymakamlığı sayfasından alınmıştır.

via Sivas Herfene http://bit.ly/2dO2UYa

Mûr Ali Baba

Tanzimat Şairi Ziya Paşa'nın dostu, Sivas’ta medfun Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba’nın güzel bir gazeli, okuyan Emin Işık. Not: Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba (1804-1884), oğlu “Gulâmî” mahlasıyla şiirler kaleme alan Sivas’ın ilk maarif müfettişlerinden olup bir süre öğretmenlik yapan Abdülkadir Gulâmî (1854-1886), oğlu Erzurum Kongresine Sivas delegesi olarak katılan öğretmen ve şair Fazlullah Moral (1876-1942), damadı ömrünü Türk kültürüne hizmet etmeye adamış olan şair ve yazar Vehbi Cem Aşkun’dur. Anberin (sünbülün) râyihası turra-i cânan getirir, Lutf eder bâd-ı sabâ derdime derman getirir. Ben derim nükhet-i zülfün getir ey bâd-ı sabâ, O gider başıma sevdâ-yı perişan getirir. Ben derim kast ile git nâme-i dildârı getir, O gider sür’at ile katlime ferman getirir. Küfr-i zülfün urefâ rehzen-i îmân dediler, O nice küfr idi Yâ Rab gören îmân getirir. Sabr kıl Âliyâ (Sâbitâ) zillet için izzet var, Gökyüzü ebr-i kaçan bağlasa bâran getirir. F.Eraslan paylaşımıdır.
from Sivas Her…

Sebahattin Polat 1994/1995 Sivasspor eski başkanlarından

via Sivas Herfene http://bit.ly/2ufp122