Ana içeriğe atla

ORTADOĞUDA TARİH BOYU NE YILANLAR GELDİ GEÇTİ... SUMER UYGARLIĞI GILGAMIŞ VE DERİSİNİ DEĞİŞTİREN YILAN ÖLÜMSÜZLÜK OTUNU ÇALAN YILAN MÖ.2300 ADAM VE YILAN AÇ GÖZLÜĞÜN SONU Bir adamla bir yılanın hikayesidir bu. bir adamla bir yılan çok iyi bir dosmuşlar.bu doslukları uzun yılllara dayanmaktaymış.adam hergün yılanın yuvasına gelir orada beklermiş. Yılanda adamın yanına gelerek yere bir tane altın lira bırakırmış.bu böylece devam etmiş hemde çok uzun yıllar devam etmiş.bir gün adam epeyce hastalanmış yataktan kalkamaz durumda imiş.oğlunu yanına çağırarak şunu söylemiş: oğlum falanca filanca yere git orada bekle bir yılan çıkacak oradan sakın o yılandan korkma dosttur o yılan sana hiç zarar vermez yere bir tane altın lira bırakır onu alıp gelirsin demiş. çocuk başta inanmamış ama babasının son saatleridir diye onu kırmamış ve babasının tarif ettiği yere gitmiş ve beklemeye başlamış bekledikten bir süre sonra yılan gerçektende çıkmış.ve yere bir tane altın lira bırakıp geri dönmüş.çoksuk hayretler içinde kalırken aklından şeytanlık geçmiş :demekki kuyu altın dolu eğer ben bu yılanı öldürüsem büütn altınlar bana kalır demiş.ve hemen yerden bir tane büyükçe bir taş alıp yılana doğru fırlatmış.ve bu taş yılanın kuyruğuna isabet etmiş.yılanın kuyruğu kopmuş.ve yılanda can havliyle çocuğun üzerine atlamış ve çocuğu ısırmış çocuk hemen ölmüş.sonra aradan günler aylar geçmiş adam iyileşmiş ve olanlarıda tahmin edebiliyormuş.ve yılanın kuyusunun önüne gitmiş ve yılan çıkmış yılan adama bakmış adam yılana sonrasında adam yılana:yılan kardeş bizim oğlan yapmış bir densizlik ve cezasınıda bulmuş ama biz dosttuk dostluğumuza kalldığımız yerden devam edebilir demiş. yılan: yyooook yoooooook bende bu kuyruk acısı sende de bu evlat acısı varken Mursıde Hulya Avlar paylaşımı.


via Sivas Herfene http://bit.ly/2wfubs0

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ŞARKIŞLA YEMEKLERİ İlçede değişik kültürlerden insanlar yaşadığından dolayı, yemek kültürü bir hayli zengindir. 93 Harbi sırasında Kars-Erzurum'dan buraya yerleştirilen insanların kendi kültürlerini de beraberinde getirdiklerinden, o kültürlere ait birçok yemek, bütün Şarkışla'da kabul görüp, herkes tarafından yapılmaktadır. Ayni zamanda yerli halkın da, Sivasin diğer bölgelerinden çok değisik olmasada, kendine has yemekleri bulunmaktadır. Şarkışla'nin başlıca meşhur yemek ve tatlıları: Çorbalar Arabaşi çorbası Bulamaşı Düğürcükaşı Sulu köfte Tatar çorbası Yarmaaşı Herle Yemekler Arabaşi Içli köfte Madımak Su böreği Omaç Sündürme Cücük Dizman mantısı Bulgur pilavı Katıklı köfte Patates böreği Kaygana Evelik sarması Kabak çiçeği dolması Sirken böreği Velibah Yağlama Guymah Dal turşusu Keşkek Mıhla Köremez Deri Kebabı Mımbar Mantı çeşitleri Sini mantısı Ufak mantı/Bideleme Haluj/Hambal (Çerkes) Hingel Galnış-Cırdıgış (Çeçen) Üç ibikli mantı Kızıl mantı Tatlılar: Gavud Hurma tatlısı Baklava Un helvası Sütlü Hasıda Hoşaf Üzüm çorbası Ufak tatlısı Paşa Sarması Şarkışla Kaymakamlığı sayfasından alınmıştır.

via Sivas Herfene http://bit.ly/2dO2UYa

Sebahattin Polat 1994/1995 Sivasspor eski başkanlarından

via Sivas Herfene http://bit.ly/2ufp122

Mûr Ali Baba

Tanzimat Şairi Ziya Paşa'nın dostu, Sivas’ta medfun Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba’nın güzel bir gazeli, okuyan Emin Işık. Not: Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba (1804-1884), oğlu “Gulâmî” mahlasıyla şiirler kaleme alan Sivas’ın ilk maarif müfettişlerinden olup bir süre öğretmenlik yapan Abdülkadir Gulâmî (1854-1886), oğlu Erzurum Kongresine Sivas delegesi olarak katılan öğretmen ve şair Fazlullah Moral (1876-1942), damadı ömrünü Türk kültürüne hizmet etmeye adamış olan şair ve yazar Vehbi Cem Aşkun’dur. Anberin (sünbülün) râyihası turra-i cânan getirir, Lutf eder bâd-ı sabâ derdime derman getirir. Ben derim nükhet-i zülfün getir ey bâd-ı sabâ, O gider başıma sevdâ-yı perişan getirir. Ben derim kast ile git nâme-i dildârı getir, O gider sür’at ile katlime ferman getirir. Küfr-i zülfün urefâ rehzen-i îmân dediler, O nice küfr idi Yâ Rab gören îmân getirir. Sabr kıl Âliyâ (Sâbitâ) zillet için izzet var, Gökyüzü ebr-i kaçan bağlasa bâran getirir. F.Eraslan paylaşımıdır.
from Sivas Her…