Ana içeriğe atla

Bach, Sivaslı mıydı? Etnik müzik alanında yalnız Türkiye'de değil, dünyada da tanınan Kalan Müzik, 20. yılını kutluyor. Firmanın 'kaşif' olarak tanınan sahibi Hasan Saltık'ın son keşfi, Alman besteci Bach'ın köklerinin Sivas'a uzandığı oldu: "Ermenistan'da müzikologların iddiası bu!" Unkapanı'nda bir kulübede bir masa ve telefonla başladığı yapımcılık serüvenini, bugün üç ayrı stüdyoda sürdüren, 20 yılda 600 albüm yapan ve bu albümleri İngiltere'den Japonya'ya, Hollanda'dan İran'a kadar çok satılan, son yıllarda en popüler film ve dizilerin müziklerine imza atan, yalnız Türkiye'de değil, başka kıtalarda da çeşitli defalar 'yılın adamı' seçilen, elindeki arşivi milyon dolarlarla ölçülen Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, klasik yapımcılara benzemiyor. Fazla doğal, açık sözlü ve çok espirili... Röportajımızda Neşet Ertaş'tan Yaşar Kemal'e, Şevval Sam'dan Erkan Oğur'a kadar pek çok sanatçıyla ilgili anılarını da anlattı, bir şarkıcıda aradığı özellikleri de.. Saltık'ın, çoksesli klasik müziğin dahi isimlerinden Aslman besteci Johann Sebastian Bach'ın Sivaslı olduğu iddiası ise müzik dünyasında bomba etkisi yaratabilir. - Tabuları kırma konusunda üstünüze yok. Erkan Oğur'la Djivan Gasparyan'ı aynı sahnede buluşturdunuz. Hiç dinlenmezken Karadeniz, Rumeli türkülerini moda yaptınız. Son keşfinizle başlayalım mı? - Geçenlerde bir devlet konseri için Mikail Aslan'la Ermenistan'a gittim. Orada Manuk Harutyunyan adlı bir müzikologla tanıştım. Manuk, Moskova Üniversitesi diplomalı, enstrüman yapımcısı ve dünyanın en önemli Bach uzmanlarından biri. Bach'tan söz ederken sürekli 'Sivaslı Bach,' diyordu. Sivas'ın eski adı Sebastian. Bach'ın tam adı da Johann Sebastian Bach. Ermenistan'da bütün müzisyenler 'Bach, Sivaslı,' diyor. - Şimdi herkes 'Nereden çıktı bu komik iddia?' diyecek. - Zaten burada kime söylesem gülüyor, inanamıyor. Ama bu benim iddiam değil ki... Ermenistan'daki müzikologların iddiası. Onlar o kadar emin ki, bir şeyi ispatlama gibi dertleri yok. Bunu duyunca benim de aklıma şöyle bir fikir geldi: Itri ile Bach aynı dönemde yaşamış. Bu yıl da Itri Yılı. Önümüzdeki hafta Manuk, hayatında ilk kez İstanbul'a gelecek ve kayıt yapacağız. Erkan Tekin duduk, Murat Aydemir tanbur, Manuk da çello çalacak. Itri ile Bach'ın birbirine benzeleyen dini eserlerini seslendirecekler. Itri'den Segah Mevlevi Ayini, Salat-ı Ümmiye, Tekbir ve Naat-ı Mevlana. Bach'tan da 5 numaralı do minör çello suiti. Sabah gazetesinin Hasan Saltık söyleşisinden alıntı...


via Sivas Herfene http://bit.ly/2YdX61r

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ŞARKIŞLA YEMEKLERİ İlçede değişik kültürlerden insanlar yaşadığından dolayı, yemek kültürü bir hayli zengindir. 93 Harbi sırasında Kars-Erzurum'dan buraya yerleştirilen insanların kendi kültürlerini de beraberinde getirdiklerinden, o kültürlere ait birçok yemek, bütün Şarkışla'da kabul görüp, herkes tarafından yapılmaktadır. Ayni zamanda yerli halkın da, Sivasin diğer bölgelerinden çok değisik olmasada, kendine has yemekleri bulunmaktadır. Şarkışla'nin başlıca meşhur yemek ve tatlıları: Çorbalar Arabaşi çorbası Bulamaşı Düğürcükaşı Sulu köfte Tatar çorbası Yarmaaşı Herle Yemekler Arabaşi Içli köfte Madımak Su böreği Omaç Sündürme Cücük Dizman mantısı Bulgur pilavı Katıklı köfte Patates böreği Kaygana Evelik sarması Kabak çiçeği dolması Sirken böreği Velibah Yağlama Guymah Dal turşusu Keşkek Mıhla Köremez Deri Kebabı Mımbar Mantı çeşitleri Sini mantısı Ufak mantı/Bideleme Haluj/Hambal (Çerkes) Hingel Galnış-Cırdıgış (Çeçen) Üç ibikli mantı Kızıl mantı Tatlılar: Gavud Hurma tatlısı Baklava Un helvası Sütlü Hasıda Hoşaf Üzüm çorbası Ufak tatlısı Paşa Sarması Şarkışla Kaymakamlığı sayfasından alınmıştır.

via Sivas Herfene http://bit.ly/2dO2UYa

Mûr Ali Baba

Tanzimat Şairi Ziya Paşa'nın dostu, Sivas’ta medfun Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba’nın güzel bir gazeli, okuyan Emin Işık. Not: Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba (1804-1884), oğlu “Gulâmî” mahlasıyla şiirler kaleme alan Sivas’ın ilk maarif müfettişlerinden olup bir süre öğretmenlik yapan Abdülkadir Gulâmî (1854-1886), oğlu Erzurum Kongresine Sivas delegesi olarak katılan öğretmen ve şair Fazlullah Moral (1876-1942), damadı ömrünü Türk kültürüne hizmet etmeye adamış olan şair ve yazar Vehbi Cem Aşkun’dur. Anberin (sünbülün) râyihası turra-i cânan getirir, Lutf eder bâd-ı sabâ derdime derman getirir. Ben derim nükhet-i zülfün getir ey bâd-ı sabâ, O gider başıma sevdâ-yı perişan getirir. Ben derim kast ile git nâme-i dildârı getir, O gider sür’at ile katlime ferman getirir. Küfr-i zülfün urefâ rehzen-i îmân dediler, O nice küfr idi Yâ Rab gören îmân getirir. Sabr kıl Âliyâ (Sâbitâ) zillet için izzet var, Gökyüzü ebr-i kaçan bağlasa bâran getirir. F.Eraslan paylaşımıdır.
from Sivas Her…

Sebahattin Polat 1994/1995 Sivasspor eski başkanlarından

via Sivas Herfene http://bit.ly/2ufp122