Ana içeriğe atla

KADİR ÜREDİ 1933 Sivas doğumlu. 1946 yılında İsmet Paşa İlk Mektebi'ni bitirdi. 1952'de Sivas Erkek Sanat Enstitüsü'nün 5. sınıfından ayrıldı. Okul ve sonraki dönemlerde dede, baba mesleği olan 'Dülgerler Sanatı'nı öğrendi. Askere gidinceye kadar ve askerlik dönüşü Sivas'ta onlarca ahşap ev ve konağın inşasını yaptı. 1957'de Sivas Cer Atölyesi'nin Modelhane Şubesi'ne işçi olarak girdi. Sanat Okulu'nda öğrendiği teknik bilgiler ve teknik resim okumayı bu iş yerinde daha fazla ilerleterek uzman usta daha sonra da posta başı unvanlarını aldı. Çalıştığı süre zarfında; buharlı lokomotiflerin silindirleri, dizel lokomotiflerinin motorları yanında vagonların, makinelerin yıpranan kırılan parçalarının yeniden dökülüp yapılması için yüzlerce model yaptı, onlarca çırak yetiştirdi. 1987 yılında emekli oldu. 2006'da Bir Şehrin Beş Hali adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği'nin 'Şehir Kitapları' dalında Yılın Yazarı Ödülü'ne layık görüldü. Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nin düzenlediği; konuşmacılardan Cumhuriyet Üniversitesi Kurucu Üyelerinden Oto Sabır Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Sümbüloğlu ve Devrim Arabaları Teknik Ekibinden, Yazar Kadir Üredi'nin birlikte üniversitenin Teknik Fakültesi öğrencillerine Üniversite-Sanayi İşbirliği adlı verdikleri konferans 1 Mayıs 2013 tarihinde Perşembe günü Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonu'nda gerçekleşti. 2016 tarihinin Nisan ayında çıkan son kitabı olan Sivas’ımı Sıtkınan Sevdim için; Sivas Şemsi-î Sivasî İl Halk Kütüphanesi'nin Sergi Salonu'nda Hasan Kaya'nın da sahibi olduğu Kalem Sahaf'ın imza gününün yapılmasına verdiği katkılarıyla 14 Mayıs 2016 tarihinde Cumartesi günü gerçekleşti. Yazıları; sultanşehir, SomuncuBaba, Küskün Akasya, Sivas Kültür, sühan ve hayat ağacı dergilerinde yine Sivas Postası gazetesinde yayımlandı. 6 Mayıs 2018 tarihinde Pazar günü 85 yaşında vefat eden Kadir Üredi aynı gün Sivas merkez Ulu Camii'nde ikindi vakti kılınan namazın ardından Yukarı Tekke Mezarlığı'nda toprağa verildi. Mekânı cennet olsun .. Kitapları ■Bir Şehrin Beş Hali ISBN: 975-437-608-5 Ötüken Neşriyat Özener Matbaası İstanbul 2006 1. Baskı 279 sayfa -Bir Şehrin Beş Hali ISBN: Ötüken Neşriyat İstanbul 2009 2. Baskı -Bir Şehrin Beş Hali ISBN: Ötüken Neşriyat İstanbul Şubat 2017 3. Baskı 279 sayfa ■Şehrin Ahşap Zamanı ISBN: 978-975-437-734-7 Ötüken Neşriyat Yaylacık Matbaası İstanbul 2009 119 sayfa ■Sivas’ımı Sıtkınan Sevdim ISBN: 978-605-4907-72-4 Kitabevi Çalış Ofset İstanbul Nisan 2016 255 sayfa


via Sivas Herfene http://bit.ly/2O1EWZH

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ŞARKIŞLA YEMEKLERİ İlçede değişik kültürlerden insanlar yaşadığından dolayı, yemek kültürü bir hayli zengindir. 93 Harbi sırasında Kars-Erzurum'dan buraya yerleştirilen insanların kendi kültürlerini de beraberinde getirdiklerinden, o kültürlere ait birçok yemek, bütün Şarkışla'da kabul görüp, herkes tarafından yapılmaktadır. Ayni zamanda yerli halkın da, Sivasin diğer bölgelerinden çok değisik olmasada, kendine has yemekleri bulunmaktadır. Şarkışla'nin başlıca meşhur yemek ve tatlıları: Çorbalar Arabaşi çorbası Bulamaşı Düğürcükaşı Sulu köfte Tatar çorbası Yarmaaşı Herle Yemekler Arabaşi Içli köfte Madımak Su böreği Omaç Sündürme Cücük Dizman mantısı Bulgur pilavı Katıklı köfte Patates böreği Kaygana Evelik sarması Kabak çiçeği dolması Sirken böreği Velibah Yağlama Guymah Dal turşusu Keşkek Mıhla Köremez Deri Kebabı Mımbar Mantı çeşitleri Sini mantısı Ufak mantı/Bideleme Haluj/Hambal (Çerkes) Hingel Galnış-Cırdıgış (Çeçen) Üç ibikli mantı Kızıl mantı Tatlılar: Gavud Hurma tatlısı Baklava Un helvası Sütlü Hasıda Hoşaf Üzüm çorbası Ufak tatlısı Paşa Sarması Şarkışla Kaymakamlığı sayfasından alınmıştır.

via Sivas Herfene http://bit.ly/2dO2UYa

Sebahattin Polat 1994/1995 Sivasspor eski başkanlarından

via Sivas Herfene http://bit.ly/2ufp122

Mûr Ali Baba

Tanzimat Şairi Ziya Paşa'nın dostu, Sivas’ta medfun Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba’nın güzel bir gazeli, okuyan Emin Işık. Not: Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba (1804-1884), oğlu “Gulâmî” mahlasıyla şiirler kaleme alan Sivas’ın ilk maarif müfettişlerinden olup bir süre öğretmenlik yapan Abdülkadir Gulâmî (1854-1886), oğlu Erzurum Kongresine Sivas delegesi olarak katılan öğretmen ve şair Fazlullah Moral (1876-1942), damadı ömrünü Türk kültürüne hizmet etmeye adamış olan şair ve yazar Vehbi Cem Aşkun’dur. Anberin (sünbülün) râyihası turra-i cânan getirir, Lutf eder bâd-ı sabâ derdime derman getirir. Ben derim nükhet-i zülfün getir ey bâd-ı sabâ, O gider başıma sevdâ-yı perişan getirir. Ben derim kast ile git nâme-i dildârı getir, O gider sür’at ile katlime ferman getirir. Küfr-i zülfün urefâ rehzen-i îmân dediler, O nice küfr idi Yâ Rab gören îmân getirir. Sabr kıl Âliyâ (Sâbitâ) zillet için izzet var, Gökyüzü ebr-i kaçan bağlasa bâran getirir. F.Eraslan paylaşımıdır.
from Sivas Her…