Ana içeriğe atla

SİVAS ŞEHİR ALBÜMÜ'NDEN 1934 yılında Sivas Şehir Kurulu (Belediye Meclisi) üyeleri. Fotoğraf bugünkü Köşk Oteli’nin yerinde bulunan tarihî belediye binasının kemerli kapısı önünde çekilmiş. Kareye Sivas’ın önemli şahsiyetleri ve tanınmış ailelerinin üyeleri girmiş: Oturanlar (soldan sağa doğru): 1- Kâmil Yalçıner (Kadızâde / Kitapçı) 2- Tespit edilemedi 3- Behçet Başar (Mütevellizâde / Başara) 4- Bâkî Bilgütay 5- Hurdacı Ali (Tarakçızâde / Arık) 6- Hikmet Işık (Belediye Reisi) 7- Tespit edilemedi. 8- Nâci Laloğlu (Süleyman Nâci Bozkurt) 9- Eczâcı Şevket (Çubukçu)10- Vahap Küçük (Gücüoğlu) Ayakta Duranlar (soldan sağa doğru):1- Diş Hekimi Sâmi Peker 2-Binbaşı Basri (Yalçınalp) 3-Mütekâit Dr. Hilmi (Çolakoğlu) 4-İbrâhim Çitile (Çitil) 5-Hazînedaroğlu Rahmi (Akça) 6 -Mustafa Nâzıroğlu 7-Kâmil Gürneş (İcârecizâde / Heper) 8-Polis Komiserliğinden mütekâit Hasan 9-Purutçu Ali 10-Karslıoğlu Rızâ (Çağlar) 11- Şişeci Mehmet (Şişecizâde) 12-Rüştü Sarısözen (Sarıhatipzâde) 13-Tespit edilemedi. BU VE DAHA 220 FOTOĞRAF HAYAT AĞACI DERGİSİ 10. YIL ÖZEL SAYISINDA. Tekin Şener hocamın paylaşımından Sivas Hayat Ağacı Dergisi sayfasında paylaşmış


via Sivas Herfene http://bit.ly/2U6j0k8

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ŞARKIŞLA YEMEKLERİ İlçede değişik kültürlerden insanlar yaşadığından dolayı, yemek kültürü bir hayli zengindir. 93 Harbi sırasında Kars-Erzurum'dan buraya yerleştirilen insanların kendi kültürlerini de beraberinde getirdiklerinden, o kültürlere ait birçok yemek, bütün Şarkışla'da kabul görüp, herkes tarafından yapılmaktadır. Ayni zamanda yerli halkın da, Sivasin diğer bölgelerinden çok değisik olmasada, kendine has yemekleri bulunmaktadır. Şarkışla'nin başlıca meşhur yemek ve tatlıları: Çorbalar Arabaşi çorbası Bulamaşı Düğürcükaşı Sulu köfte Tatar çorbası Yarmaaşı Herle Yemekler Arabaşi Içli köfte Madımak Su böreği Omaç Sündürme Cücük Dizman mantısı Bulgur pilavı Katıklı köfte Patates böreği Kaygana Evelik sarması Kabak çiçeği dolması Sirken böreği Velibah Yağlama Guymah Dal turşusu Keşkek Mıhla Köremez Deri Kebabı Mımbar Mantı çeşitleri Sini mantısı Ufak mantı/Bideleme Haluj/Hambal (Çerkes) Hingel Galnış-Cırdıgış (Çeçen) Üç ibikli mantı Kızıl mantı Tatlılar: Gavud Hurma tatlısı Baklava Un helvası Sütlü Hasıda Hoşaf Üzüm çorbası Ufak tatlısı Paşa Sarması Şarkışla Kaymakamlığı sayfasından alınmıştır.

via Sivas Herfene http://bit.ly/2dO2UYa

Mûr Ali Baba

Tanzimat Şairi Ziya Paşa'nın dostu, Sivas’ta medfun Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba’nın güzel bir gazeli, okuyan Emin Işık. Not: Kâdirî Şeyhi Mor (Mûr) Ali Baba (1804-1884), oğlu “Gulâmî” mahlasıyla şiirler kaleme alan Sivas’ın ilk maarif müfettişlerinden olup bir süre öğretmenlik yapan Abdülkadir Gulâmî (1854-1886), oğlu Erzurum Kongresine Sivas delegesi olarak katılan öğretmen ve şair Fazlullah Moral (1876-1942), damadı ömrünü Türk kültürüne hizmet etmeye adamış olan şair ve yazar Vehbi Cem Aşkun’dur. Anberin (sünbülün) râyihası turra-i cânan getirir, Lutf eder bâd-ı sabâ derdime derman getirir. Ben derim nükhet-i zülfün getir ey bâd-ı sabâ, O gider başıma sevdâ-yı perişan getirir. Ben derim kast ile git nâme-i dildârı getir, O gider sür’at ile katlime ferman getirir. Küfr-i zülfün urefâ rehzen-i îmân dediler, O nice küfr idi Yâ Rab gören îmân getirir. Sabr kıl Âliyâ (Sâbitâ) zillet için izzet var, Gökyüzü ebr-i kaçan bağlasa bâran getirir. F.Eraslan paylaşımıdır.
from Sivas Her…

Sebahattin Polat 1994/1995 Sivasspor eski başkanlarından

via Sivas Herfene http://bit.ly/2ufp122